engleski tekst

UVOD U MEDIA-SCAPE

STO JE MEDIA-SCAPE ?

Danas, u doba naglog razvitka digitalnih tehnologija, mozemo ponovno potvrditi uzajamnu povezanost umjetnosti i tehnologije koje su najcesce promatrale kao suprotni polovi. Povijesno gledano, umjetnost je bila odraz i kulturnih, ali i tehnoloskih promjena: tako se je od spiljskog slikarstva doslo do piktografije, a od fonetskog oznacavanja do pisane rijeci i digitalnog koda danasnjice. Sve brzi razvitak tehnologije pocrtava potencijalne primjene medijskih tehnologija u umjetnosti. Zadaca umjetnosti novih medija, gledano u pozitivnom smislu, je suociti se sa situacijom, kriticki je analizirati, smjestiti unutar odnosa klasicnih medija i umjetnosti, te razvijati znanje i stvarati novu estetiku.

U razvoju europskog i globalnog konteksta, postojece medijske tehnologije kao i one u razvitku, grade temeljne procese informacija te socijalnih i kulturnih razmjena, a na cijem identitetu Europa i svijet mogu biti cvrsce izgradjeni.

Sezdesete godine u Hrvatskoj (Muzicki bijenale, GEFF, Nove tendencije) kao i simpozij koji se odrzao u Zagrebu, 1969. godine, a ciji su radovi objavljeni u casopisu BIT pod naslovom Dijalog s masinom, te publikacija istog casopisa Televizija danas (1972.), aktivnosti Multimedijskog centra u Zagrebu u osamdesetim godinama, kao i brojne druge manifestacije koje su hrvatsku kulturu novih medija uvijek svrstavale u avangardu svjetskih tendencija, bio je pocetni impuls autora Media-Scapea da se nastavi tradicija koja je u devedesetim godinama, zbog ratom ugrozene Hrvatske, djelomicno bila prekinuta.

Media-Scape je iniciran kao medjunarodni skup u okviru kojeg se prikazuje na koji se nacin nove tehnologije odrazavaju na umjetnost u sirem smislu. Vec nakon prvog Media-Scapea, skup je bio pracen vecom izlozbom video objekata i kompjuterskih instalacija, virtualne stvarnosti i holografije, a u okviru ideo programa prikazuju se video umjetnost, kompjuteraka animacija i dokumentacije umjetnickih ostvarenja. Od 1994 godine Media-Scape organizira i prvi hrvatski Internet kafe, te se tu mogu vidjeti i umjetnicki projekti ostvareni za CD ROM i Internet. U okviru Media-Scapea povremeno se organiziraju i pokoji performans, koncert ili happening. Na posljednjem Media-Scape 6 predstavljna je jedna od prvih hrvatskih Internet galerija PERPETUUM MOBILE.

Namjera autora Media Scapea je da se tu stvaraju i mostovi izmedju tradicije i suvremenih stremljnja u umjetnosti, te daju nove odrednice medijskih umjetnosti.

Media-Scape u svom programu takodjer daje uvid u problematiku konfrontacija iskustava istocnih i zapadnih zemalja Evrope na podrucju novih medija u umjetnosti. I dok u zapadnom svijetu umjetnici imaju prilike djelovati i na podrucju digitalnih komunikacija, interaktivnih tehnologija, virtualne stvarnosti i drugih oblika multimedijalih sistema, umjetnici zemalja Evrope jos uvijek imaju ograniceni radius djelovanja u praksi. U vremenu kada se nasa zemlja nasla u teskim prilikama izmedju rata i smanjenih mogucnosti ekonomskog razvoja u kulturi, te na taj nacin jos teze slijedi nova stremljenja iz podrucju sve vaznijih, ali i sve skupljih medijskih umjetnosti, zelja autora je da se pomocu jedne manifestacije poput Media Scapea hrvatskoj publici pruzi mogucnost susreta i upoznavanja sa evropskim i svjetskim umjetnicima i strucnjacima koji donose nove vizije buducnosti medijskih umjetnosti, te se i na taj nacin moze usporediti sa vec postignutim rezultatima hrvatskih umjetnika i teoreticara.

Tijekom proteklih godina Media-Scape je stvorio u Hrvatskoj svoju stalnu publiku te pridobio i one koji su do tada pratili kulturna, ali ne i medijska zbivanja u Hrvatskoj. U kontekstu evropske i svjetske medijske scene, Madia-Scape je zamjecen i prihvacen po svom specificnom konceptu.

 

KAKO JE I KADA OSNOVAN MEDIA-SCAPE ?

Media Scape je osnovan 1991 dogovorom izmedju Bojan Baletica, tadasnjeg predsjednika sekcije CAD Saveza drustva arhitekata Hrvatske te jednog od organizatora CAD Foruma u Zagrebu i tada viseg nastavnika na Arhitektonskom fakultetu sveucilista u Zagrebu, Heiko Daxla, suosnivaca i u to vrijeme jednog od organizatora European Media Art Festival u Osnabruecku, Ingeborg Fuelepp, tada docent na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, te Prof. Malcolm Le Grice, tadasnji dekan i profesor University of Westminster u Londonu. Dogovor je bio ostvariti manifestaciju koja bi hrvatskoj publici predstavila najvovija stremljnja medijskih umjetnosti u svijetu, a uz gostovanja domacih i inozemnih umjetnika i teoreticara omogucila dialog, razmjenu iskustva te medjusobno upoznavanje. Zbog tada izuzetno teskih uvjeta uzrokovanih ratnim razaranjima u Hrvatskoj, planirani prvi Media-Scape je odgodjen za godinu dana. Tako je 1993 u jos nimalo smirenim ratnim uvjetima, u praznim prostorima Muzeja Mimara (redovna postava umjetnina privremeno je spremljena u sigurnije prostore podzemnih depoa) ostvaren Media-Scape 1 i od tada je redovito svake godine ostvaren jedan zavidno bogat program uz sudjelovanje mnogih inozemnih i domacih umjetnika i teoreticara.

 

O PROGRAMU MEDIA-SCAPEA

Media-Scape se razvijao prateci promjene u svjetskoj umjetnosti medija donoseci nove sadrzaje no osnovna zamisao je uviek ostla ista:

a) simpozij se sastoji od predavanja teoreticara i/ili prezentacije radova umjetnika;

b) izlozba prikazuje radove iz podrucja video i kompjuterskih instalacije, kompjuterske grafike, fotografije i holografije, multimedijskih projekata kao sto su CD-ROM i Internet projekti;

c) nastup u zivo samo je ponekad u programu, a dosad je bio zastupljan s jednim performansom (Piet Jan Blauw/Jawek Kwakman), jednim multimedijskim koncertom (Mladen Milicevic) i jednim happeningom (Kain Karawan).

Vec u samim naslovima koji su se tokom godina mjenjali, pokusale su se dati odrednice Media-Scapea:

MS 1 -"Integracija novih tehnologija", veze izmedju novih i tradicionalnih tehnologija

MS 2 -"Otvorena tradicija", sirenje tradicionalne umjetnosti u nova podrucja medijskih umjetnosti

MS 3 - "Burnost promjena", utjecaj ne samo vanskih faktora na umjetnost vec i promjene drustvenih okolnosti koje utjecu medijske umjetnosti

MS 4 - "Uvjeti i pronalasci", medjuovisnost uvjeta u kojima se nove tehnologije u umjetnosti stvaraju

MS 5 - "Control, Shift, Escape", promjene koje su utjecale na razvoj medijskih umjetnosti

MS 6 - "@ Home", intimnost novih medija

MS 7 - "Zvuk-slika/prostor-objekt", istrazuje odnose prostora i objekta, slike i zvuka.

 

VEZA SA DRUGIM MEDIJSKIM MANIFESTACIJAMA

Jedan od nacina da se sa malim budjetom Media-Sacpeu omoguci jedan obimniji program, bilo je vezanje sa slicnim medijskim manifestacijama u Hrvatskoj i u inozemstvu.

Prva dva Media-Scape-programa ostvareni su uz suradnju sa CAD Forumom u Zagrebu kojeg vec tradicionalno organizira CAD Sekcija Saveza drustva arhitekata Hrvatske. Media-Scape 2 bio je organiziran neposredno nakon festivala Ars Electronica u Lincu, kada je u Zagreb zbog prikladnih putnih veza doslo cak dvadesetak renomiranih umjetnika iz citavog svijeta: Japana, Sjeverne Amerike, zapadne i istocne Evrope.

Treba se spomenuti i dodatni bogati video program dobiven od European Media Art festival iz Osnabruecka te Marl Video Kunst Preis omogucen od Goethe instituta u Zagrebu.

1996 godine, a nakon tek zavrsenog programa Media-Scape 4, sudionicima je organizirano putovanje na prvi Medjunarodni festival experimentalnog filma i videa u Splitu. Umjetnici su na taj nacin imali prilike prikazati dio svojih radova, ali i upoznati se sa radovima ostalih sudionika festivala te vidjeti i jedan drugi znacajan hrvatski grad. Tim povodom je Media-Scape organizirao i jednodnevni izlet u povijesno znameniti bivsi samostan u Blacima na Bracu.

Media-Scape 5 je organiziran u suradnji sa evropskim festivalom "Film + Arc" u austrijskom gradu Grazu. Osim nekoliko umjetnika koji su bili pozvani na Media-Scape u zajednickom aranzmanu s festivalom u Grazu, bila je pozvana i direktorica tog festivala Charlote Poechaker , koja je prikazala dodatni video program izbora filmskih radova na temu arhitektura i film.

Media-Scape 7 je organiziran u suradnji sa Muzejom suvremene umjetnosti i Muzickim bienalom u Zagrebu.

 

GDJE SE JE MEDIA-SCAPE DO SADA ODRZAVAO?

Media-Scape je tokom svih godina svog postojanja uspjesno suradjivao i sa hrvatskim institutima i institucijama, pa su na taj nacin simpozij i izlozba odrzana u vise atraktivnih prostora u Zagrebu.

Prvi Media-Scape je organiziran u prostorima Muzeja Mimara na Rooseveltovom trgu 4, video projekcije i simpozij slijedeceg Media-Scape 2 odrzale su se u prostorima Multimedijskog centra u Savskoj bb, a izlozba video instalacija cetvero hrvatskih umjetnika, bila je organizirana od Muzeja suvremene umjetnosti u prostorima Stare hrvatske tiskare na Preradovicevom trgu 5.

Simpozij i video projekcije te prva velika izlozba Media-Sape 3 ostvareni su u prostorima Drustva hrvatskih likovnih umjetnika, naTrgu hrvatskih velikana bb.
Media-Scape 4 je u suradnji s Hrvatskim drustvom arhitekata na Trgu bana Jelacica 3, odrzao simpozij, prikazo obiman video program te predstavio jednu video instalaciju, dok se je kompletna izlozba Media-Scapea prikazala u Muzeju suvremene umjetnosti na Katarinskom trgu 2
. Od slijedece 1996 godine, Media-Scape se organizira uz stalnu suradnju i iskljucivo u prostorima toga muzeja.

 

TKO JE POMAGAO MEDIA-SCAPE ?

Premda se ostvarenje Media-Scapea temelji na prvotno voluntarskom radu i entuzijazmu njenih autora, ne smije se zanemariti uloga i doprinos raznih ustanova te osobacijom se pomoci u samo nekoliko godina ostvaro jedan tako impozantan program (kompletni program moze se vidjeti na internet adresi http://www.arhitekt.hr/casa).

Media-Scape program bio je omogucen prvenstveno uz pomoc Ministarstva kulture Republike Hrvatske, ali bile su tu i mnoge druge institucije iz Hrvatske: Ministarstvo znanosti RH, Gradsko poglavatstvo Zagreba, Arhitektonski fakultet u Zagrebu, Akademija dramske umjetnosti u Zagrebu, Muzicka akademija u Zagrebu, Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu, Hrvatsko drustvo likovnih umjetnika u Zagrebu, te mnogi drugi, te poveci broj inozemnih institucija kao sto su: Ministarstvo kulture Niedersachsen iz Njemacke, Ministarstvo vanjskih poslova u Bonu, Senat grada Berlina, inozemni istituti za kulturu sa sjedistem u Zagrebu kao sto su Goethe Institut iz Njemacke, Fransuki institut u Zagrebu, Britanski savjeti u Zagrebu, Austrijski kulturni centar u Zagrebu, Nizozemska ambasada u Zagrebu i mnogi drugi, te uz doprinos pojedinacnih sponzora komercijanih usmjerenja (vidi listu na kraju clanka).

 

ORGANIZACIJA MEDIA-SCAPEA I POKROVITELJI

Organizatori prvih tri Media-Scape programa bili su Media in Motion iz Berlina, CAD Forum i Wiz Art iz Zagreba, a od 1995 uz Media in Motion ukljucio se je u suorganizaciju i Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu.
Uz vec spomenute osnivace Media-Scapea Baletic, Daxl, Fuelepp, Le Grice, te stalnog kuratora Muzeja suvremene umjetnosti odgovornog za realizaciju programa od 1995 godine i ko-autora hrvatskog djela izlozbe Mladena Lucica, velik doprinos organizaciji i ostvarenju Media-Scape programa u razlicitim godinama, ali ne i s razlicitim entuzijazmom, pozrtvovnoscu i energijom pripomogli su i Daniela Basic, Zeljka Buric, Andrea Hresic-Gligo, Niksa Gligo, Ivana Hanicar, Sandra Krizic-Roban, Ivan Maruna, Ivan Pajic, Nada Vrkljan-Krizic, uz tehnicku pomoc Duska Stupara, Dubravka Kuhte, Vinka Vladovica, kao i brojni pomagaci koji su svojim radom doprinjeli uspjesnom ostvarenju Media-Scape programa.

 

POPIS DOMACIH I INOZEMNIH POKROVITELJA I SPONZORA
(nabrajano abecednim redom):

DOMACI POKROVITELJI:
Ministarstvo kulture RH, Ministarstvo znanosti RH, Gradsko poglavatstvo Zagreba, Gradski ured za kulturu grada Zagreba, Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu, Arhitektonski fakultet u Zagrebu, CAD Forum u Zagrebu, CARNet - hrvatska akademska istrazivacka mreza, Akademija dramske umjetnosti u Zagrebu, Filmoteka 16 u Zagrebu, Hrvatsko drustvo likovnih umjetnika, Klub arhitekata DAZ-a, Multi medijalni centar Zagreb, Muzej Mimara u Zagrebu, Muzicka akademija u Zagrebu, Otvoreno drustvo Zagreb, Radio 101, Soros sentar za suvremenu umjetnost Zagreb

 

DOMACI SPONZORI:
Alma Print, Zagreb; ANIMAR, Zagreb; Apple Center NOVEL, Zagreb; Badel D.D., Zagreb; "Coca Cola, Zagreb; Croatia Liber, Zagreb; Delta Airlines; "DAMI" d.o.o. Rijeka; Filex Macintosh, Zagreb; G Team, Graditeljstvo, Cakovec; Hotel Astoria, Zagreb; Hotel Dubrovnik, Zagreb; Kafeterija "Katarina", Zagreb; IKOM Zagreb; Kutjevacka vina, Kutjevo; MI Jakopec, Zagreb; Milton Inc., Zagreb; Poduzece za izradu svijeca - Mladen Siroka; Zagreb, Restoran Kvarner, Zagreb; Sitopapir, Zagreb; Ski Zicare Sljeme, Zagreb; Taverna, Zagreb; Turisticka zajednica Zagreb; ZET, Zagreb; 4th Domension, Zagreb

 

NOZEMNE INSTITUCIJE I INSTITUTI:

The Arts Council of Australia; Art + Com Berlin, Njemacka; Ars Electronica, Linc, Austrija; Austrijski kulturni centar, Zagreb, Hrvatska; Britanski savjeti, Zagreb, Hrvatska; CICV - Centre de Recherche Pierre Schaeffer Montbeliard Belfont, Francuska; European Media Art Festival ,Osnabrueck, Njamacka; Fransuki institut, Zagreb, Hrvatska; Goethe Instiut Muenchen, Njemacka; Goethe Institut, Zagreb, Hrvatska; Heure Exquise, Hochschule fuer Film und Fernsehen, Potsdam-Babelsberg, Njemacka; ICC Tokio, Japan; "Infermental", Intenational Video Magazine; media in motion Berlin, Njemacka; "Mediamatic", Amsterdam, Nizozemska; Ministarstvo kulture Niedersachsen, Njemacka; Ministarstvo vanjskih poslova, Bonu,Njemacka; Nacionalna galedija Budimpeste, Madjarska; Nizozemska ambasada, Zagrebu, Hrvatska; Senat grada Berlina, Njemacka; University of Westminster, London, Velika Britanija; VAMP - Video Art Magazine, Berlin, Njemacka; Video Award Marl, Njemacka; Videokunst Multimedia, Berlin, Njemacka; "Video Positive", Liverpool, Velika Britanija; Zentrum fuer Kunst und Medientechnologie, Karlsruhe, Njemacka

 

MEDIA-SCAPE U MEDIJIMA

Do sada je Media-Scape bio popracen najavama, izvjestajima, razgovorima s umjetnicima i organizatorima i osvrtima u slijedecim medijima:

Televizijski prgrami: Dnevnik HRT, Dobro jutro Hrvatska, Radar, Transfer, Zupanjska panorama
Radio program: Hrvatski radio, Radio Sljeme, Radio 101

Stampa: Hina, Vjesnik, Vecernji list, Novi list, Vijenac, Hrvatsko slovo, Mediteran, Slobodna Dalmacija, Glas Slavonije, Izvjesce HDLU Zagreb, Primorsko Goranski dnevnik, VIDI casopis, NET, Akzin, Byte

 

 

IZVJESTAJI KURATORA

MEDIA SCAPE 1, Zagreb,13.-15. svibnja 1993
"Intergation of New Technologies" (Integracijanovih tehnologija)

Prvi Media Scape odrzan je u prostorijama muzeja Mimara od 13. - 16. svibnja 1993 godine,te su uz simpozij na temu "Integracija novih tehnologija" zlozbe pod nazivom "Vrijeme, prostor, svijetlo", prikazane i mnogobrojne video projekcije iz podrucja eksperimentalnog filma, kompjuterske animacije i video umjetnosti.

Izlozba je otvorena 13. svibnja, a bili su prokazani radovi holografije slovenca koji zivi i radi u Njmackoj Vita Orazema i foto-instalacije njmackog umjetnika koji zivi u Norveskoj Klaus Junga.

Tokom dva dana simpozija odrzana su predavanja gostiju iz Australije (Simon Biggs - profesor na National Institute for Computer Animation SCAN, Groningen, Holandija), iz Velike Britanije (Malcolm Le Grice, profesor na University of Westminster, London), iz Austrije (Dr. Richard Kriesche, umjetnik na podrucju komunikacijskih tehnologija), iz Njemacke (Vito Orazem, umjetnik na podrucju holografije te suradnik istituta Design Zentrum u Essenu, Joachim Sauter, profesor na umjetnickoj akademiji HdK u Berlinu i suradnik instituta Art + Com u Berlinu), iz Francuske (Martine Bour, sef odjela za nove tehnologije pri ministarstvu kulture u Parizu), te iz Hrvatske (Ladislav Galeta iz Filmoteke 16 u Zagrebu). Tekstova za katalog prilozili su i Erkki Huhtamo teoreticar iz podrucja novih medija iz Finske te Jeffrey Shaw, direktor odjela za nove tehnologije pri ZKM - Zentrum fuer Kunst und Medien, Karlsruhe.

U okviru video programa HeikoDaxl je prikazao radove medjunarodnih video umjetnika u programima pod naslovom "Artists Seen by Artists", "The Fallof the Berlin Wall", "Reality of Reflection - Abstract Relationships", "Passages" i "Life in the Media Invironment". Ladislav Galeta je prikazao program "Novi hrvatski video" te Hrvatka filmska alternativa". Bilo je prikazan i dugometrazni eksperimentalni film "Wax or the Discovery of Television among Bees" amrickog rezisera David Bleira, te televizijski film madjarskog umjetnika Gustav Hamosa "The Real Power of Television". gospodja Martine Bour jeprikazala izbor radova francuskih umjetnika kompjuterske animacije te program radova izabranih od prodicentske kuce "Heure Exuise Distribution".
Uz obimne video projekcije, relativno mali ali kvalitativno bogat simpozij te izlozbom dvaju umjetnika, publika je imala priliku upoznsti se sa radovima medjunarodnih i domacih umjetnika i teoreticara te je nataj nacin Media Scape postavio idejni predlozak daljnjim manifestacijama.

Dogadjaji Media Scape-a popraceni su u programima HTV-a,Radio Zagreb ai dnevnih novina.

Media Scape 1 je ostvaren uz pokroviteljstvo Ministarsva Znanosti i tehnologije RH, Ministarstva kulture i prosvjete RH, Muzej Mimara, Multi medijalni centar Zagreb, Britanskom savjetu, Francuskom institutu, Niedersachschisches Ministerium fuer Wissenschaft und Kunst Hannover, Austrijskomkulturnominstitutu, Goethe Institut Muenchen, te media in motion Berlin.

 

MEDIA SCAPE 2, Zagreb 26. - 30. lipnja 1994.
"Open Tradition" (Otvorena tradicija)

Media-Scape 2 odrzan je od 26. - 30. lipnja 1994. godine. U prostoru Multi medijalnog centra bile su organizirane video projekcije, simpozij kao i manja izlozba monitor-objekata madjarskog umjetnika Antal Lux-a, te svjetlosni objekti njemackog umjetnika Georg Eisenhut-a. U prostorima Stare hrvatske tiskare Suvremena galerija grada Zagreba te su kao kuratori Mladen Lucic, Sandra Krizic i Sanja Ivekovic organizirali popratnu izlozbu pod nazivom Media-E Scape i to na temu "Recentne video instalacije u Hrvatskoj", hrvatskih umjetnika Sanje Ivekovic, Dalibor Martinisa, Davor Mezaka i Simon Bogojevioc-Naratha.
Uz mnogobrojne video radove inozemnih video umjetnika (Hanno Baethe, Maurice Benajoun, Richard Philpott, Judith Kopper/Andras Soliom, Marina Grzinic/Aina Smit) bila je organizirana i vecer posvecena hrvatskim umjetnicima eksperimentalnog filma (M. Pansini, T. Gotovac, V. Petek, I.Faktor, L. Galeta) te najmladjih hrvatskim stvaraocima video umjetnosti (T. Tikulin, S- Bogojevic Narath, V. Zrnic, S. Jokic). Izbor radova francuskih video umjetnika sa naglaskom na radone iz podrucja kompjuterske animacije sastavila je Gdja Mrtin Bour, sef odjela za nove tehnologije pri ministarstvu kulture u Parizu, a bilo je prikazano i nekoliko produkcija VAMP (Video Art Magazine Produktion) koji sastavlja Egon Bune iz Berlina. Takodjer je bilaorganizirana retrospekcija radova Antala Luxa, produkcije Mundo Media. Izbor video radova iz poljske predstavio je Ryszard Kluzynski profesor na filmskoj akademiji u Lodju i kurator Muzeja suvremene umjetnosti u Varsavi.
Za razliku od prvog, Media Scape 2, je imao veci broj sudionika. Od inozemnih gostiju Carole Ann Klonarides, kurator na Long Beach Museum of Art u Kaliforniji, odrzala je predavanje na temu arhitekture video estetike pod nazivom "Intelligente Ambiente", Soeke Dinkla, teoreticarka iz podrucja novih medija u umjetnosti odrzala je predavanje "Interactive Computer-supported Installations", Maurice Benajoun, umjetnik iz Francuske, prezentirao je mogucnosti kompjuterske animacije u okruzju virtualne realnosti, Erkki Huhtamo, teoreticar iz Finske iznio je kriticki osvrt na problematiku interaktivnosti u umjetnosti, Ingeborg Fuelepp je prikazala koji uticaj filmska montaza moze imati na razvoj dramaturgije interaktivnih filmova, a Dr. Nenad Prelog iz Leksikografskog zavoda M. Krleza iz Zagreba predstavio je ulogu multi medija u znanosti. Posebno kriticki osvrt na ulogu medija na Japansko drustvo iznijele su Machiko Kusahara, profesor na Tokyo Institute of Politechnics i Keiko Sei, teoreticarka iz Japana. O utjecaju ratne situacije na medijsku umjetnost govorila je Marina Grzinic, video umjetnica i teoreticarka iz Ljubljane, a o smislu i absurdu produciranja klasicne muzika za televiziju pod ratnim uvjetima, govorila je urednica i producent ozbiljne muzika na HTV-u gdja Seadeta Midzic. Eddi Berg, voditelj iz Velike Britanije prikazao je radove video instalacija sa izlozba organiziranih u Tate Galery Liverpool, a Michael Saup, suradnik na Instutute fuer neue Medien u Frankfurtu, prikazao je na koji nacin se koriste najnovije mogucnosti kompjuterske tehnike u za izvedbu interaktivne vizuelizacije muzike i performanca.

Media Scape program redovitoj e pratio Omladinski radio, Hrvatska televizija i dnevne novine Vjesnik. O Media sape-u su napisali osvrt i neki medjunarodni casopisi kao stoje japanski Ashai Shimbum.
Media Scape 2 je ostvaren uz pokroviteljstvo Ministarsva Znanosti i tehnologije RH, Ministarstva kulture i prosvjete RH, Galerija suvremene umjetnosti u Zagrebu, Soros sentar za suvremenu umjetnost Zagreb, Otvoreno drustvo Zagreb, Multi medijalni centar Zagreb, Britanskom savjetu, Francuskom institutu, Niedersachschisches Ministerium fuer Wissenschaft und Kunst Hannover, Goethe Institut Muenchen, Video Positive Liverpool, VAMP Berlin, Heure Exquise Mons-en-Baroeul, te media in motion Berlin.

 

MEDIA SCAPE 3 Zagreb 24. do 29. lipnja 1995
"Turbulences of Transition" (Burnost promjena)

Od 24. do 29. lipnja 1995 u prostoru Doma hrvatskih likovnih umjetnika u Zagrebu je odrzan je medjunarodni simpozij MEDIA SCAPE 3. Program je bio organiziran od predavanja, video projekcija, prezentacija CD ROM projekata, te multimedialne izlozbe Media E-Scape. Tema ovogodisnjeg Media Scape-a bila je "Turbulences of Transition" ili u slobodnom prijevodu "Burnost promjena".

Na simpoziju je sudjelovalo dvadesetak inozemnih i domacih umjetnika i teoreticara koji su prezentirali svoja iskustva i znanja iz podrucja novih medija (virtualne realnosti, interaktivog videa, kompjuterske muzike, CD ROM produkcije i kompjuterske grafike, filmske i video produkcije te mreze Internet (u Hrvatskoj Carnet). Ulrich Plank iz Sveucilista u Hanoveru prikazao je radove studenata ostvarenih u posljednjih nekoliko godina u okviru studija iz dizajna novih medija. U okviru programa simpozija pod naslovom "Novi mediji u kazalistu, filmu i muzici" Stanko Jusbasic je prezentirao opus novih kompozicija pisanih za razne kazalisne predstave. Hrvoje Turkovic u svom izlaganju prikazao je trendove i povijesni razvoj novih medija u Hrvatskoj, a muzikolog Irena Paulus svoja iskustva komponiranja muzike za film uz pomoc kompjuterskih programa. U okviru programa na temu komunikacijskih sistema Sanjin Dragojevic je iznio strateske odrednice kulturnog linka Hrvatske, Mladen Vedris iz Centra Srce u Zagrebu hrvatska iskustva Interneta (Carnet), a Darko Zovko je prikazao situaciju u kojoj se gradjani Sarajeva snalaze koristeci Internet za opstanak kulture i samog zivota. Hartmut Jahn i Nenad Puhovski su u okviru programa "Novi mediji u video produkciji" razmijenili iskustva koja se u razlicitim sredinama susrecu i sa novim problemima brzog razvoja medijskih tehnika.

U okviru izlozbe Media E-Scape bili su prezentirani radovi osmero inozemnih i dvoje hrvatskih umjetnika. Idea izlozbe bila je povezati nove sa starijim medijima (kompjuterska grafika i slikarstvo - Axel Moeckel, video i interaktivne tehnologije - Gustav Hamos, fotografije i novih nacina kopiranja - Rivka Rinn, fotografije i video umjetnosti - Heiko Daxl, konceptualne umjetnosti i slikarstva - Agnes Fuchs, skulpturalne umjetnosti i medijia - David Peros Bonout, skulptura i svijetlo - Mirjana Vodopija i Georg Eisenhut, muzika i koncept - Mladen Milicevic). Na otvorenje izlozbe doslo je vise od sto i pedeset posjetitelja, a tokom slijedecih pet dana simpozija i jos mnogi drugi posjetitelji, pa se moze i na taj nacin vidjeti velik interes gradjana za ovakvu vrstu umjetnosti.

Video program je sastavljen od projekcija iz podrucja video umjetnosti, virtualne realnosti, kompjuterske grafike i video dokumentacije. Mlada hrvatska video umjetnost bila je prezentirana sa radovima Igora Kuduza, Vladislava Knezevica, Maria Kalodjere, DanOki-a, Simon Bogojevic-Narratha, a svjetski trendovi u video umjetnosti bili su prezentirani sa radovima Davida Larchera, Patrick de Geetera, Zemire Alajbegovic i Nevena Korde, Dalibora Martinisa, te mnogih drugih radova koji su bili prikazani u okviru kompilacija European Media Art Festival i Video Art Award Marl. U okviru video projekcija bio je prikazan i novi, jednosatni video "Sex Machine" Gustava Hamosa i "Chronos Fragmented" Malcolma Le Gricea. Bila je prikazana i video dokumentacija o body-performance australskog umjetnika Sterlaca koji vec vise godina koristi u svojim nastupima najsuvremenije tehnike robotike i virtualne realnosti kao i retrospektiva radova umjetnika Hartmuta Jahn-a i Axela Moeckla. U okviru video programa bili su i radovi mnogih priznatih video umjetnika i to u obimu od oko 15 sati.

Prezentacije CD ROM Projekata narocito su odusevile mladju publiku koja je za razliku od vec uobicajnih interaktivnih igara u ovom slucaju imala priliku upoznati se i sa drugacijim, umjetnickim pristupom u tom vrlo novom mediju.

Uz simpozij, projekcije i prezentacije CD ROM-a, zagrebacka publika je bila upoznatai sa hrvatskom mrezom CARNET putem koje se informacije mogu ne samo slati u vec poznatu svijetsku mrezu Internet, vec se mogu i primati ogroman broj informacija iz cijeloga svijeta, te na taj nacin ukljuciti u svjetska stremljenja umjetnosti, obrazovanja i znanosti.
Media Scape 3 zavrsen je koncertom Mladena Milicevica, koji je na jedan neuobicajan nacin prezentirao svoje nove kompozicije stvarane uz pomoc kompjuterskog softwarea izuzetno kompleksnih mogucnosti.
Domaci mediji (TV, radio, stampa) popratili su program Media Scape 3 te su vdjeni rezgovori i napravljeni su osvrti na programima HTV-a i OTV-a te HRTV-a, te u redovnoj stampi kao i u casopisima Vijenac i Hrvatsko slovo.

Zahvaljujemo se na financijskoj pomoci i organizacijskoj podrsci Ministarsva Znanosti i tehnologije RH, Gradskom poklavarstvu grada Zagreba, Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, Arhitektonskom fakultetu sveucilista u Zagrebu, Muzickoj akademiji, Hrvatskom drustvu likovnih umjetnosti, Filmoteci 16, Britanskom savjetu, Austrijskom kulturnom institutu, Francuskom institutu, Niedersachschisches Ministerium fuer Wissenschaft und Kunst Hannover, Senatu grada Berlina, Ars Electronici u Linzu, European Media Art Festival Osnabrueck, Goethe Institut Muenchen, Art + Com Berlin, Video Award Marl, Zentrum fuer Kunst und Medien Karlsruhe, CICV Centre de Recherche Pierre Schaeffer Montbeliard Belfont, ICC Tokio, Mediamatic Amsterdam, University of Westminster London, National Galery Budapest, Heure Exquise Mons-en-Baroeul te sponzorima Delta Airlines, Croatia Liber, Hotel Astoria, Fourth Domension, MI Jakopec, Filex Macintosh, Badel D.D., Milton Inc., Alma Print, Restoran Kvarner, a narocito Ministarstvu kulture RH od kojeg smo dobili financijsku promoc pravovremeno te na taj nacin imali osnovu za planiranje i ostvarenje baze Media Scape 3.

 

MEDIA SCAPE 4 Zagreb 5. do 11. listopada 1996
"Conditions and Inventions" (Uvjeti i pronalasci)

Izlozba i performansi Media Scape 4 odrzali su se u prostorijama Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu, a simpozij, video program, Internet kafe te jedna Internet instalacija u prostorijama Kluba arhitekata DAZa.
U okviru izlozbe prikazani su radovi umjetnika iz Nizozemske, Njemacke, Francuske, Madjarske, Austrije, Izraela i Hrvatske. Umjetnici Jean Francois Guiton, Werner Klotz, Rotraut Pape, Heiko Daxl i Sanja Ivekovic ostvarili su radove u obliku video instalacija. Nazivi radova tih umjetnika kao sto su "Das Juengste Gericht (Posljednji sud ili posljednji obrok), "Dem..." (Njima...), "Exerpts from Another Life" (Fragmenti iz drugog zivota), "This is an Emergency" (Ovo je hitno) te "Warewolf " (Vukodlak) sugeriraju odnos umjetnika i njhova razmisljanja o smrti, osudi, strahu, mitu... Iako u glavnom konkretnog sadrzaja, slike instalacija odrazavaju umjetnikove preokupacije slike stvarnosti koja se po nekom slijedu misli tice, kako onaoga vanjsog, tako i unutarnjeg shvacanja zivota oko nas.
Osim video instalacija, u okviru izlozbe su prikazane i kombinirane tehnike medijske umjetnosti. Tako je Kain Karawahn predstavio svoj rad "This is an Emergency" kombinirajuci forografije u tehnici ciba-kroma s objektom izgorjele kamere te popratne video slike. Kompjuterske grafike Antal Luxa bile su popracene tzv. monitor-zastavama, slikarskim radom koji samo po svom sadrzaju podsjeca na medijski pejsaz. Kolekcija foto radova Rivke Rinn "Velocity Particles" prikazana je u okviru video projekcija, a Internet instalacija Kurt Hostettera "Moving Moments at Pendel" prikazana je u okviru Internet kafea kojeg je organizirao hrvatski CARNet.

Jedan od posebno zanimljivih multimedijskih dozivljaja bio je performans Nizozemskih umjetnika Piet Jan Blauwa i Jawek Kwakmana izvedenog u okviru otvorenja izlozbe Media Scape 4 na Katarininom trgu 2. Oni su prikazali svoju viziju svijeta uz pomoc digitalno obradjenih elektronskih slika koja su se pratapale uz zvukove muzike obradjene elektronskim instrumenatima kreiranih od samih umjetnika. Taj performance pomalo futuristicke vizije kontrast je onom drugom kojeg je ostvario Kain Karawahn u prostoru ulaznog atrija u Habdelicevoj 2. Umjetnik je uz paljenje 1500 svijeca, a uz sudjelovanje publike, podsjetio posjetitelje na vatru kao zacetak svih medija, ali i kao nesto suprotvo hladnom elektronskom i digitalnom mediju novog doba, te time pridonjeo jedan topli i ljudski ugodjaj koji u titrajima i izgaranju vatre isto tako moze oznaniti i nase sjecanje na duse onih koji ne zive vise sa nama.

U Klubu drustva arhitekata DAZa odrzan je simpozij, koji bi se ove godine, za razliku od prijasnjih, mogao bolje opisati kao skup umjetnika koji su prezentirali svoje radove te razmjenjivali ideje i problematiku stvaralastva u podrucju video umjetnosti, CD ROMa, Interneta te drugih medijskih umjetnosti. Tako su na tom skupu ove godine sudjelovali, osim vec spomenutih umjetnika cije su video instalacije, objekti, foto radovi i performanci bili predstavljeni u okviru izlozbe, i umjetnici Veit Lup, Gerard Couty, Maria Vedder, Miroslav Ambros Kis i Jonathan Moberly. Tokom veceri prikazivali su se video radovi vec spomenutih umjetnika. Heiko Daxl prikazao je Berlinski projekt Vortex, a Mladen Lucic je prezentirao retrospektivu hrvatske video umjetnosti. Takodjer je prikazan program radova mladih hrvatskih video umjetnika koji djeluju kao grupa pod nazivom FX Interzone.

Iva Stipetic i Mario Vilec, predstavnici hrvatskog CARNeta, dali su jedan opsirni uvid u rad i dostgnuca CARNeta, kao i polozaj Hrvatske u odnosu na svjetska stremljenja komunikacijskih mreza.

U istim prostorijama Kluba Drustva arhitekata DAZa prezentirana je i video instalacija Kurt Hofstettera u kojoj sa putem Internet veze, povremeno pojavljuju kratki video radovi umjetnika iz vise gradova Evrope (Bec, Petrograd, Sarajevo, Pula), a CARNet je omogucio svojom mreznom tehnikom i racunalima da se po prvi puta u Hrvatskoj ostvari, u danasnje vrijeme tako populatrni, Internet kafe.

Media Scape 4 je imao velik broj posjetioca, te se moze zakljuciti, da za tu vrstu manifestacije postoji velik interes i to najraznovrsnije publike,
Program Media Scape 4 pratile su mnoge hrvatske novine, televizijski programi i radio, a zatrazeni su i razgovori sa organizatorima (vidi priloge).

Nakon Media Scapea u Zagrebu, veci dio gostiju pozvan je sudjelovati na prvom Medjunarodnom festivalu novog filma i videa u Splitu. Tako su u okviru tog festivala prikazani radovi umjetnika Veit Lupa, Marije Vedder, Betine Kuntzsch, Antal Luxa, Axel Moeckela, Akkiko Hadda, Angele Zumpe, Gustava Hamosa, Kaina Karawahna, Egon Bunnea, Monike Funke-Stern/Hanno Baethea i Ingeborg Fuelepp/Heiko Daxla. U prostorima splitskih katakomba ponovljen je s Media Scapea performance Piet Jan Blauwa i Jaweka Kwakmana. Posjet festivalu u Splitu bio je od velikog znacaja. Planira se suradnja Media Scapea i Festivala u Splitu i u buducnosti.
Inozemni umjetnici pokazali su i ove godine odusevljenje sa gradom Zagrebom te opcenito hrvatskom kulturom i umjetnoscu, a posjet Splitu, te uz dodatno organizirani od Media Scape organizatora, izlet u bracki samostan Blaca, pokazao se kao izvanredan doprinos promidjbe hrvatske kulture u inozemstvu.
Uz uspjesnu suradnju organizatora Media Scapea sa Muzejom suvremenih umjetnosti u Zagrebu i Klubom arhitekata DAZa moze se pozeliti da se Media Scape manifestacija nastavi i iducih godina, te da se primarna ideja povezivanja hrvatske avangardne scene iz prijasnjih godina nastavi i ovim oblikom te da se na taj nacin Htvatka suvremena medijska umjetnost i nadalje prezentira kako na domacem, tako i na inozemnom podrucju.

Media Scape 4 ostvaren je prvenstveno uz podrsku Ministarstva kulture RH, te Ministarstva znanosti RH, Gradskog poglavatstva Zagreba, Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu, Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, CARNet - hrvatske akademske istrazivacke mreze, Goethe Instituta u Zagrebu, Fransukog instituta u Zagrebu, Britanskog savjeta u Zagrebu, Austrijskog kulturnog centra u Zagrebu, Nizozemske ambasade u Zagrebu te njemackog Ministarstva kulture Niedersachsen i Ministarstva vanjskih poslova u Bonu. Media Scape 4 je takodjer potpomognut sponzorima firme FILEX, ANIMAR te Mladena Siroka.

 

MEDIA SCAPE 5 Zagreb 18. do 23. studenoga 1997
"Control, Shift, Escape"

Ovaj tehnicki suhoparan naslov "Control, Shift, Escape" prepoznatljiv je kao dio terminia koji se koriste kod koristenja kompjuterske tehnike. Tim izrazima Media-Scape 5 daje naslutiti i jedan drugi smisao. U prijevodu one znace: control - provjera, shift - pomicanje i escape - bijeg. Tim dvosmislenim znacenjem rijeci Media-Scape 5 daje posjetiteljoima mogucnost stvaranja vlastitih asocijacija na odnos novih tehnika i njihovih, mozda jos neotkrivenih, znacenja.

Hodajuci prostorijama muzeja suvremene umjetnosti nanizanih u redu, a povezanih otvorima nekad dvokrilnih vrata, posjetitelj izlozbe dozivljava prostor koji zraci odsjajima video signala, osvjetljenih fotografija i krhkih povrsina titrajucih slika i izmijesanih zvukova.
Njemica Ina Abuschenko-Matwejewa u svojoj instalaciji AEOL (vjetar) ozivljava seriju crteza koji su nastali inspirirani vjetrom. Crtezi su animirani pomocu video kamere, te se projeciraju kroz nekoliko prozirnih platna. Zajedno sa uzivo snimljenim zvukom vjetra, stvara se poseban dosivljaj visedimenzionalnosti slike i zvuka. Slike se rastapaju u nestabilne forme nedohvatljive poput vjetra.

"Dissolution" (Rastapanje) australskog umjetnika Lawrence Wallena zauzima prostorno-vremensku zonu, intersekciju dviju proslosti. Wallen sanja kako pada u Venezianski kanal. "...Dissolution" daje fizicku formu subjektivnom sjecanju prostornog iskustva, te istrazuje nacin na koji se stvara fikcija proslosti....Budjenjem u podvodnoj suspenziji dogodio se je proces razlicitosti, a u trenutku mog dizanja na povrsinu intersekcija kao takva je nadidjena". (Wallen). Pomocu dva video projektora, dvostruka slika razdvaja prostor zida na koji se projicira, a tanke trake ogledala kvadraticno zaljepljene na zidu reflektiraju slike i stvaraju dojam nestvarnosti.

Instalacija Heiko Daxla "RGB i jegovi pomagaci" je rad koji koristi osnovne boje crvenu, zelenu i plavu kao izrazajno sredstvo likovne obrade video slike. Animirane geometricke forme stvaraju jedan energetski proces koji uz elektronski obradjeni zvuk potsjecaju na filmske eksperimente iz dvadesetih godina ovog stoljeca, ali dodaju i jedan potpuno novi ovlik, titraja svetlosti u prostoru poput onog koje poznajemo samo iz elektronske ili kompjuterske projekcije. Oblici i zvukovi kao da disu jednim elektronskim dahom. "RGB instalacija govori o energetskim transformacijama, ali takodjer i o drugom obliku prirode. Pomagaci (deset malih radnih povecala) odrzavaju svijetlo i brinu se o ispravnosti prikljucaka". (Daxl)

Rad "Military Eyes" (Oci vojske) Franz Johna, prikazuje jedan umjetnicki projekt nastao 1996 godine u okolici mosta Golden Gate kod San Francisca koristeci bivse vojne bunkere koji su se koristili u vec u 19. stoljecu. U tim, sada vec odavno napustenim prostorima, stvara se iluzija kamere obscure cije tragove Franz John snima ili pomocu rucne kopirke dokumentira. Pri tom se pojavljuju svjetlosni tragovi objekata u pokretu poput valova oceana ili plovecih brodova formirajuci odredjenu metarealnost na raspadajucim zidovima bivsih vojnih instaacija i grafitima. Camera obscura postala je umjetnickim alatom sa kojim se docaravaju slike slicne onima koje su se dobivale jos u 15. stoljecu kad se je camera obscura pocela primjenjivati.

Instalacija Darka Fitza je zapravo projekcija njegovog video rada "Airspace". To je jedna glazbeno likovna kompozicija na temu zracnog okolisa. Pomicne slike, digitalno obradjeni video zapis sa cestom upotrebom cross-zoom prijelaza iz slike u sliku, strukturirane su u nepravilnim ritmovima. Pred sam zavrsetak javlja se zvuk u trajanju od 1,2 sekunde koji sadrzi komprimiranu ukupnu zvucnu sliku rada.
Osim izlozbe video instalacija, bila je prikazana i jena manja izlozba video i kompjuterskih grafika i fotografija na staklu, a dnevno se je mogao pratiti i video program sa radovima japanke Akiko Hada, kao i razni CD ROM projekti.

Simpozij Media-Scape od ovog posljednjeg petog prerasta iz znanstvenih predavanja sve vise u prezentaciju radova umjetnika. Tako su umjetnici predstavili publici projekte koji zbog kompleksnosti izvedbe nisu bili u mogucnosti prikazati u zivo.

Kazalisna reziserka Thea Brejzek je predstavila operu Arijadna na Naxoxu, koju je ona rezirala u australskoj operi u Sydneyu, a za koju je Lawrence Wallen kreirao jedan specificni video rad. Uz dodatne povrsine pomicnih ogledala video se reflektira gotovo na citavoj pozornici, pa na taj nacin postaje dio ukupne scenske slike.
Slovenac Marko Kosnik je predstavio svoj istrazivacki projekt na temu interaktivne plesne instalacije "Media Reciklator". Za taj projekt koristeni se kompleksni kompjuterski sistemi i senzori. Plesaci projekcije plesa su u neposrednoj interakciji, pa se na taj nacin promatrac stimuliran na aktivno pracanje igre u realnom vremenu i onome koje je vec proslo.

Hrvatska grupa umjetnika Magdalena Pederin (scenograf), Ivan Marusic (dizajner zvuka), Natasa Lusetic (mimograf), Petra Novosel (izvodjac) i Dubravko Kuhta (hardware), prikazali su svoj multimedijalni projekt "Oko slusa, uho gleda". Autori su se okupili kako bi istrazivali medjuodnose interaktivnih medija, odnosno medjuodnos covjeka i visoke tehnologije. Pokreti plesaca se na sceni putem elektronskog sucelja pretvaraju i prevode u zvuk i svijetlo. Izvodjacica je tako u aktivnom odnosu sa scenografijom i glazbom, te se svaki njezin pokret manifestira kroz svijetno i zvuk. Svjetlo i zvuk su indikatori pokreta izvodjaca, njezinog stanja i polozaja u prostoru. Sva tri elementa medjusobno su analogna i interaktivna. Izvodjac je inicijator impulsa i signala koji pokrecu sistem svjetla i zvuka. Namjera autora je medjusobna suradnja na ravnopravnoj osnovi, tako da krajnji rezultat ne bude kazaliste, ples, izlozba ili koncert, nego multimedijalno dogadjanje koje koristi sve cetiri discipline.

Na simpoziju je prisustvovala i direktorica bijenala iz Graza, "Film + Arc" Charlotte Poechhacker, koja je u dvije veceri prikazala zbor filmova sa festivala, a na temu film i arhitektura.

Englez Malcolm Le Grice, odrzao je predavanje na temu "Britanska medijska scena", te svoj posljednji film "Trial and Tribulations".

 

 

MEDIA SCAPE 6 Zagreb 22. do 28. studenoga 1998
"@ HOME"

Ideja Media-Scape 6 bila je ostvariti ugodjaj i jedinstvo prostora barokne palace Kulmer, u kojima je smjesten hrvatski Muzej suvremene umjetnosti. Koristeci umjetnicki oblikovanie objekte kao i putem intervencija umjetnikau prostoru muzeja, naglasavaju se veze izmedju intimnosti dnevnog boravka u realnom prostoru sa onim virtuelnim koji se pojavljuje u novim medijima.
Invazija elektronskie i digitalne kulture stara je gotovo jedno stoljece. Telegraf, telefon, radio i televizija donosi znakove i zvukove iz svijeta u nase domove. Bar-kodovi, pin.brojevi, elektronski novac, mikroprocesorima kontrolirani kucni aparati, kao i sredstva digitalne komunikacije, posljednji su doprinos tehnologije u dvenoj upotrebi . Sve se veze sa svime, sve postaje medijski, a nasi domovi postaju nezaustavljivi dio razvoja tog okruzja.

"But where is the home, where are we @ home?" (Ali gdje je nas dom, gdje smo mi kod /@/ kuce?")

Umjetnici namjestavaju prostore muzeja kao elektronski dnevni boravak dajuci im svoje umjetnicke - prostorne, tehnicke i filozofske odrednice.
Okrugli stol je postavljen isto tako kao jedan intimni skup na kojemu se razmatraju ideje i toretske implikacije sadrzaja.

Friederike Anders, jedna od pionira umjetnosti na Internetu, prezentirala je svoj Internet projekt "Zene u bijelom. " Svojim sadrzajem i estetikom taj projekt pocrtva i objasnjava njenu viziju uloge zena tokom povijesti. To se je moglo vidjeti i u nacinu na koji je ona u okviru izlozbe namjestila jednu od soba muzeja - zena kao objekt ljepote koja je prolazna. Friederike Anders je prva dva dana izlozbe organizirala i ostvarila nekoliko video razgovora sa posjetiteljicama izlozbe, ciji ce video ona kasnije koristiti kao nadogradnju njenog projekta "Ljepota za vjecnost".

Andreja Kuluncic, takodjer jedan od pionira umjetnosti na Internetu, ne samo u hrvatsko prostoru, prezentirala je u okviru simpozija projekte koje je ona ostvarila u Hrvatskoj, Madjarskoj i Jordanu. Posjetitelji su njene Internet projekte "Pismo", "@ home", "State - Citizen Communication""22%" i "Kretanje -razmislljnje" mogli dnevno vidjeti na velikoj video projekciji, takodjer u jednoj od prostorija muzeja. Predimenzionirna kompjuterska slika na jednom cijelom zidu sobe, a uz mogucnost opustenog usudjelovanja sjedeci za isto tako predimnzioniranom stolom i naslonjacem, naglasio se je odnos i granice realnog, opipljivog okolisa i intimnosti virtuelne stvarnosti pomocu koje se komunikacija svodi na izoliranost u stvarnosti, ali bliskosti sa dalekim svijetom.

Guenther Petzold je na simpoziju na primjeru svog puta od studija arhitekture u Drezdenu, preko rada na scenografiji televizijskih programa u DDRu, pa do umjetnickog videa i instalacija koje odrazavaju njegove stavove i opsesije radeci i zivjeci unutar granica zemlje iza bivse "zeljezne zavjese" iznio bitne spoznaje o prirodi specificnog angazmana umjetnosti u tranziciji drustva.

Ingeborg Fuelepp je zajedno sa Guentherom Petzoldom prezentirala projekt "Arche Media" koji su oni kao profesori njemacke Visoke skole za film i televiziju, (Hochschule fuer Film und Fernsehen - HFF) Potsdam- Babelsberg, a u okviru predmeta "Dizajn novih medija" ostvarili zajedno sa studentima i umjetnickim suradnicima. Tu su prikazane mogucnosti unutarnjeg namjestenja arhitekture nove zgrade te skole cije je otvorenje najavljeno za jesen 1999 godine. Ingeborg Fuelepp je za tu namjenu prikazala dizajn kataloga i internet stranica koje je ona za tu namjeru kreirala, a zajedno s Heiko Daxlom, prezentirala je projekt "Videobrunnen" - njihov prijedlog za uredjenje nove zgrade HFF.

Glavni ulaz u izlozbu prema zamisli Ingeborg Fuelepp i Heiko Daxla, "The Scanner Room" (Soba za skeniranje) oznacava i odrednice same izlozbe - virtualno putovanje u prostoru Interneta, CD-ROMa i videa: na velikim limenim kutijama koje inaca sluze za prijevoz umjetnina (tema putovanja moze se naslutiti i u nekim drugim prostorima izlozbe), smjesteni su kompjuteri na kojima se moze vidjeti internet i CD-ROM projekti, a na tri velika monitora prikazuje se video koji svojim apstraktnim slikama podsjeca na putovanja virtualnim prostorima.

Na desno od Scanner Room, nalazi se neobicno namjestena soba Friederike Anders. Reklame i skupocjeni kozmeticki proizvodi odredjuju opcu sliku sobe, dok klasicni komplet za sjedenje presvucan u ruzicastu i bijelu svilu, poziva na ugodno sjedenje te pogled na video ekran. Tu se vide razgovori vodjeni sa posjetiteljicama izlozbe priredjenoj u Becu, koje je autorica snimila kao doprinos sjecanje na obozavanu zbog svoje ljepote, posljednju austrijsku caricu Sissy. Slicne video razgovore je umjetnica napravila i sa posjetiteljicama u Zagrebu.

Lijevo od Scanner Room, nalazi se jedan klasicni naslonjac i mali stolic pred monitorom koji prikazuje slike snimljene na zaznim putovanjima po svijetu umjetnice Rivke Rinn pod nazivom "Cestice ubrzanja". Na obadva suprotna zida nalaze se slike koje je umjetnica povecala i dala otisnuti na platno. "
"Ja dajem prednost radu sa materijalnom stvarnoscu. radije nego materijanoscu umjetnosti. Moj rad se osniva na fenomenu ne svjejesnosti stvari koje vidimo , ili tocnije: pitanja svjesti i nesvjesnosti stvarnosti."

Guenther Petzold je u jednoj od soba Muzeja postavio tri video ekrana na kojima se mogu vidjeti njegova umjetnicka video razmisljanja, dok na suprotnom zidu visi kosara s "rajskim jabukama" (drvo nara ili sipka) postavljene na stare drvene ljestve. Skrivena simbolika i tajnost umjetnikovih kodova moze se tek uz dulje promatranje videa i ojekata tek naslutiti. Petzold objasnjava svoju prostornu instalaciju pomocu price o Adamu i Evi, Kainu i Abelu i izgonu iz Raja, o ljubomori, netrpeljivosti, nasilju i agresiji, te on postavlja pitanje: "Jesmo li mi oslobodjeni od krivnje? Desavaju se stvari u kojima mi ne sudjelujemo, ali smo svjedoci, nijemi i potisnuti. U mojoj neposrednoj blizini, dozivljavam nerprihvacanje i nerazumijevanje nepoznatog i stranog, iskljucivanje slabih, sirenje nasilja."

U instalaciji se kombiniraju video radovi "Hrana", Kuca" i "Put", u kojima se prikazuju neprepoznavanje, tuga i uzaludno putovanje".

U posljdnjoj prostoriji Muzeja, Heiko Daxl, Franz John i Mona Mur postavili su video instalaciju "Trias (evolucija, revolucija, rezolucija). "Trias je sinteza, duha i materije u prostoru i vremenu. Prostor za nas ima tri dimenzije, a vrijeme se dozivljava kao proslost, sadasnjost i buducnost . Realnost je oznacena kao pocetak, sredina i kraj. Na pocetku je bilo jedinstvo (jedan), u sredini je evolucija (dva), a kraj (tri) kao jedinstvo obojeg."
Promatrano iz vana, instalacija zraci u tri smjera, iz nutra gledano postoji prostor, u kojem se uvijek ponovno mogu naci veze izmedju slike i zvuka. Promatrac koji stoji u sredini Triasa postaje i sam dio projekcijske slike. On takodjer ostavlja svoju sjenu, pa na taj nacin postaje i dio instalacije.

Clanovi grupe RITAM Vitold i Eva Kosir, Mario Majcan, te Mobile software Stjepko Varga, Mirjana Krajcar i Davor Frank, predstavili su hrvatsku Internet galeriju. Voditelj galerije Vitold Kosir je za Media-Scape 6 postavio Internet izlozbu skulptura i instalacija umjetnice Nike Radic. Posjetitelji su mogli vidjeti i ostale dosadasnje postave izlozba.

Internet Galerija PERPETUUM MOBILE zajednicki je projekt MUO RITAM i MOBILE software. Osnovana je 1998 godine s ciljem da se putem Interneta predstavi hrvatsku likovnu umjetnost, bez obzira na likovnu vokaciju i medij izrazavanja pojedinih umjetnika. Internet galerija predstavit ce i portrete umjetnickih galerija u Hrvatskoj, ciji ce izbor umjetnika biti prosiren sugestijama i prijedlozima hrvatskih likovnih kriticara. (http://galerija.mobile.hr )

U prostoru hodnika Muzeja prikazane su digitalne fotografije "Psihodelicki cvjetovi" Ilse Ruppert i video grafike "Plavi snovi" Guenther Petzolda, a na monitoru se je svakodnevno mogao vidjeti izbor najzanimljivijih video radova proslih Media-Scape video programa. To su ujedno i jedne od prvih postava izlozba u internetu, a tema ovih je nova skulpturalna umjetnost mladih hrvatskih umjetnika.

U okviru CD ROM produkcije, ove godine bio je prikazan CD-ROM "Media Art Action 1971 - 1981 in Germany" koji je uz prilozenu knjigu ostvaren u produkciji Goethe instituta iz Miuenchena i ZKM (Zentrum fuer Kunst und Medientechnologie) iz njemackog grada Karlsruhe. Autori tog projekta Rudolf Frieling i Dieter Daniels objasnjavaju taj projekt slijedecom izjavom: "... Do sada su bilaproucavana samo individalna stajalista medijske umjetnosti sa stanovista povjesnicara umjetnosti. Buduci da se festivali za nove medije ocito moraju usmjeravati na suvremenu produkciju, povijesni predgled je ili osoban i zbog toga ogranicen na najpoznatije umjetnike ili na djelomicne aspekte kao sto je npr. podrucje video skulpture... Prednost pogleda unatrag omogucuje koncentraciju na predstavnike medijske umjetnosti prvih dviju dekada, te postaviti ih u odnos prema danas.

 

engleski tekst